محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18  سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

5 دلیل اضطراب و استرس زن و مرد در سکس و رابطه جنسی

مردانی که مدام ذهنشان مشغول است که «نکند آلتم کوچک است» و نتیجه‌اش این می‌شود که آلت از کار می‌افتد. دقت کنید که این اضطراب، فراتر از آرزوی همیشگی جنس مذکر برای بزرگ‌تر شدن آلت است؛ آرزویی که تا امروز دست نیافتنی بوده. افراد مبتلا به این اضطراب، حتی نمی‌توانند با جنس مونث ارتباط بگیرند از ترس اینکه تحقیر شوند.

به گزارش سایت  طبتاج  ، اضطراب (Anxiety) را این طور تعریف می کنند: پاسخی نامتناسب به تهدیدی ناشناخته؛ و آن را در مقابل ترس (Fear) می دانند که پاسخی است متناسب به تهدیدی شناخته شده. هرچه که تعریفش باشد، همگان علایم روانی و جسمانی اش را می شناسند و از دل و جان تجربه اش کرده اند.

اما در دانش سلامت جنسی، اضطراب ها بسیار تعیین کننده اند. پنج اضطراب مشهور جنسی را بشناسید:
۱- اضطراب عملکرد (performance anxiety

این هسته اصلی بسیاری از اختلالات جنسی مخصوصا در مردان است. زودانزالی و اختلال نعوظ اغلب با این اضطراب همراهند. مردی که یک بار این حس را تجربه کند؛ مثلا بی اختیار انزال شود یا نعوظش از دست برود و در اوج برانگیختگی همسر از میدان کناره گیری کند؛ دفعه بعد با بار سنگینی از اضطراب روی شانه هایش وارد کارزار رابطه می شود: «نکند این بار هم…» و چه انتظاری از این مرد می رود؟ فکرش را بکنید که بارها و بارها این اتفاق تکرار شود؛ اضطراب آن قدر سنگین می شود که ذهن ناخودآگاه مرد بی نوا کلا در دکان رابطه جنسی را تخته می کند.


۲- اضطراب آلت جنسی (penis anxiety)

مردانی که مدام ذهنشان مشغول است که «نکند آلتم کوچک است» و نتیجه اش این می شود که آلت از کار می افتد. دقت کنید که این اضطراب، فراتر از آرزوی همیشگی جنس مذکر برای بزرگ تر شدن آلت است؛ آرزویی که تا امروز دست نیافتنی بوده. افراد مبتلا به این اضطراب، حتی نمی توانند با جنس مونث ارتباط بگیرند از ترس اینکه تحقیر شوند. یا اگر هم ازدواج کنند، ممکن است قادر به برقراری رابطه خوبی نباشند و هم خودشان هم همسرشان فکر کنند واقعا دلیلش همین کوچکی است. اما طبق مطالعات علمی و پزشکی؛ سایز آلت ارتباطی با کیفیت و لذت رابطه جنسی ندارد.

۳- اضطراب دخول (penetration anxiety)

این را زنان و مردانی دارند که درباره «نزدیکی» و به طور خاص اولین نزدیکی، تصوراتی عجیب و غریب و ترسناک دارند. در خانم ها نتیجه این اضطراب می شود واژینیسموس؛ یعنی انقباض غیر ارادی عضلات یک سوم خارجی واژن، که دخول را غیر ممکن می کند و باعث می شود عملیات شب زفاف با شکست مواجه شود. معتقدم منطقه خاورمیانه و از جمله کشور ما، مهد واژینیسموس دنیاست. در مقابل، عده کمی از مردان هم مبتلا به اضطراب دخول هستند.


۴- اضطراب خودارضایی (madturbation anxiety)

اینها همان دختران و پسرانی هستند که به دنبال خودارضایی گرفتار بعضی دردها می شوند و بعد که می شنوند خودارضایی هیچ عارضه جسمی ای ندارد، می گویند: «دکتر چی میگی! من خودم دارم می بینم!» و نمی دانند که این خودارضایی نیست که چنین کرده، بلکه همان اضطراب است که علایم جسمی ایجاد می کند: کمردرد، سردرد، تنگی نفس، خستگی، بیش فعالی اتونوم (گرگرفتگی، رنگ پریدگی، تپش قلب، اسهال، تکرر ادرار و…) و خیلی علایم دیگر. این افراد باید اختلال اضطرابی شان درمان شود.

۵- اضطراب بکارت (hymen anxiety)

در این اضطراب دختر مدام با سوالاتی نظیر «نکند پرده من آسیب دیده باشد»؛ «پرده من از چه نوعی است؟ حلقوی است؟ ارتجاعی است؟» در ذهن خود روبرو می شود. اما متاسفانه خیلی از این دختران حتی یک بار هم جرات نمی کنند برای معاینه مراجعه کنند و عده ای هم ده بار معاینه رفته اند و هنوز شک دارند. این، یک جور اختلال اضطرابی است و آن را باید درمان کرد.

برای درمان اضطراب ها هم می شود دارو خورد و هم روش های مختلف روان درمانی برایشان وجود دارد. من روان درمانی را ترجیح می دهم.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
مطالب مرتبط
پیشنهاد ما