محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

پرسش و پاسخ درباره مشکلات جنسی و رابطه زناشوییمشکلات جنسی,رابطه زناشویی,مسائل جنسی

سوال های رایج در مورد مشکلات جنسی و رابطه زناشویی
1- رایج ترین علل مشکلات جنسی در بین زنان و مردان چیست ؟
به گزارش سایت طبتاج  مشکلات جنسی میتواند اشکال مختلفی داشته باشد که به این صورت تعریف میشود ، هر مسأله جنسی یا عاطفی که مانع شود زن و شوهر به یک روابط رضایتبخش دو جانبه دست یابند.
رایج ترین مشکلات مردان عبارتند از: پروستات، کاهش جریان خون به آلت تناسلی مرد به دلیل ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و یا بیماریهای دیگر، اسیب های عصبی به نخاع و یا کاهش در هورمون تستوسترون است.


مشکلات جنسی رایج در بین زنان عبارتند از: عدم تمایل جنسی به دلیل کاهش هورمون استروژن، اختلالات تیروئید( که میتواند در برخی از مردان هم تأثیر گذار باشد)، درد در موقع نزدیکی به دلیل مشکلات واژن من جمله کم بودن ترشحات واژن میباشد . در برخی از زوجین، متخصصین استفاده از بعضی داروها را علل مشکلات جنسی میدانند که عبارتند از: الکل، نیکوتین، مواد مخدر، بعضی از داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی خاص.

 
2- رایج ترین مشکلات جنسی در مردان چیست ؟
پژوهش های نشان میدهد که 75% از مردان تحت تأثیر انزال زودرس قرار می گیرند. از نظر بالینی انزال زودرس به این صورت تعریف میشود :شروع انزال( خارج شدن منی) از آلت تناسلی که پیش از نزدیکی یا سریع پس از آغاز، معمولاً در عرض کم تر از 15 بار دخول رخ میدهد .

هر مرد دست کم یک بار انزال زودرس را در زندگی خود تجربه نموده است . ولی برای برخی از مردان تبدیل به یک مشکل مزمن میشود . انزال زودرس میتواند به حساسیت بالا، تحریک سیستم عصبی، وسواس فکری – عملی و گاهی وقت ها عدم کنترل عکس العمل بدن نسبت به برانگیختن جنسی( هیجان) مربوط شود. بی توجهی به انزال زودرس غالباً باعث عفونت در تومور پروستات میشود که یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک ها این مشکل را حل خواهد کرد.

مشکلات زودگذر میتواند ناشی از استرس یا استفاده بعضی داروها مانند قرص سرما خوردگی باشد. درمان انزال زودرس حاوی داروهای ضدافسردگی که باید 12 ساعت پیش از عمل زناشویی خورده شود و استفاده از کاندوم برای کاهش حس میباشد . گاهی وقت ها کرم لیدوکائین میتواند به کاهش حس کمک کند ولی این کرم بر روی همسر هم تأثیر می گذارد.


3- تعریف واقعی از نقص عملکرد جنسی چیست و رایج ترین دلایل کدامند ؟
نقص عملکرد جنسی در مرد( impotence) هم نامیده میشود که عبارت است از ناتوانی در کسب کردن نعوظ( erection)، عدم قابلیت در حفظ نعوظ کافی برای نزدیکی و همچنین ناتوانی در انزال بصورت پی در پی.


زمانی علل این مشکل را مسایل عاطفی می دانستند. ولی امروزه پزشکان بیماریهایی مانند فشارخون بالا، نارسایی کلیه، بیماری های قلبی زودرس، مشکلات پروستات، بیماری افسردگی و همچنین  افراط در استفاده از الکل و در برخی از مردان استعمال سیگار را دلایل این بیماری میدانند . استرس مزمن و بعضی از داروها مانند داروهای فشار خون بالا و داروهای ضد بیماری افسردگی هم میتوانند نقش داشته باشند.

 

کاهش میل جنسی,روابط زناشویی,مشکلات جنسی

 


4- علل اختلال عملکرد در زنان چیست ؟
بر خلاف مردان که برای کاهش نزدیکی به رویدادهای خاص فیزیولوژیکی احتیاج دارند. زنان اینگونه محدودیت ها را ندارند. شایعترین علل ناتوانی جنسی زنان اغلب در مسایل مربوط به تمایل، انگیختگی جنسی و یا برخی وقتها مقاربت دردناک است. برخی از زنان ناتوانی در داشتن لذت( اوج لذت جنسی) و تجربه درد را گزارش میکنند .


کاهش تمایل از وجود یک ارتباط سرد و ضعیف با همسر یا تنش های دیگر در زندگی، به وجود می آید . عوامل فیزیکی به کاهش هورمون های استروژن و تستوسترون که در حین یائسگی اتفاق می افتد مربوط می شود. این عوامل نه تنها تمایل را کاهش میدهد ، همچنین باعث کاهش ترشحات واژن می شود و در نتیجه تحریک مشکل تر و نزدیکی دردناک خواهد بود.
بیماریهای خاص مثل اختلال تیروئید یا افسردگی هم میتوانند در تمایل زن تأثیرگذار باشد. عدم لذت به ندرت از مشکلات فیزیکی ناشی بوده غالباً از تحریک اشتباه به وسیله همسر به وجود می آید .

5- چه چیزی سبب ایجاد درد در آلت تناسلی مرد میشود ؟
درد در آلت تناسلی مثل هر بخش دیگری از بدن میتواند ناشی از عوامل مختلفی من جمله عفونت، اسیب( ضربه) یا بیماری باشد. در بعضی مواقع دستکاری مفرط، نیش حشره یا جوش میتواند منجر به درد شود. ضایعات دردناک یا زخم در آلت تناسلی امکان دارد تبدیل به پروستات یا عفونت های دیگر شود. همچنین التهاب پروستات، urethritis (عفونت لوله ادراری که غالباً سبب سوزش و کلامیدیا میشود .

گاهی کم خونی سلول های داسی هم میتواند باعث درد در آلت تناسلی شود. بیماری Peryronies که باعث نابه هنجار شدن شکل آلت تناسلی میشود نزدیکی دردناک را برای مرد در پی خواهد داشت. در موارد نادر درد میتواند علامت سرطان باشد. از این رو درصورتی که ناراحتی شما قابل ملاحظه بود و ظرف چند روز فروکش نکرد به پزشک مراجعه کنید.

6- به چه دلیل برخی از زنان نزدیکی دردناک دارند ؟
از نظر پزشکان نزدیکی دردناک در 80% از زنان علل فیزیولوژیکی دارد. این دلایل عبارتند از:کاهش در هورمون زنانگی که منجر به خشک شدن واژن( واژن) میشود . وجود مخمر یا دیگر عفونت های رحمی( جنسی)، uretherietis cystitis( از عفونتهای دستگاه ادراری) و بعضی از مشکلات ارتوپدی و در مواردی هم یبوست مزمن میتواند نقش داشته باشد. یک عامل شناخته شده دیگر valvar vestibulitis میباشد که بصورت التهاب در بخش خاصی از واژن است و شایعترین علل نزدیکی دردناک که اکثراً نادیده گرفته میشود .

یک مدل خاصی از نزدیکی دردناک که بعنوان vaginismus( گرفتگی عضلات واژن) شناخته شده است که سبب گرفتگی غیر ارادی ماهیچه های واژن شده و گاهی میتوانند آنقدر قدرتمند باشند که واژن بسته شده و نفوذ( دخول) فوق العاده دردناک و یا غیر ممکن می گردد. این مشکل غالباً ریشه در یک اسیب روانی دارد.

7- انزال رتروگراد( پس رونده) چیست و چطور درمان میشود ؟
به علت وجود نوعی عفونت در آلت تناسلی مرد، گاهی مایع منی بجای بیرون آمدن به داخل مثانه بر می گردد و سبب ترشح ادرار و مایعات ناهنجار می گردد. این مسأله خطرناک نیست مگر اینکه زوج قصد به بچه دار شدن داشته باشند. پس رفت انزال میتواند بصورت کامل یا جزیی رخ دهد.

از دلایل دیگر میتوان به عمل جراحی پروستات یا مـجاری ادراری( ختنه اشتباه)، دیابت و استفاده از داروهای خاص مانند داروهای فشار خون بالا اشاره نمود . کنترل فشار خون به بهبود مسأله کمک میکند . گاهی با تغییر داروی فشار خون، این مشکل خود بخود برطرف می گردد.

 

عملکرد جنسی,مشکلات جنسی,اختلالات جنسی


8- آیا داشتن نعوظ برای مدت طولانی خطرناک است ؟
پاسخ این سؤال اندازه زیادی بستگی به تعریف شما از طولانی مدت بودن دارد. درصورتی که نعوظ چهار ساعت یا بیش تر، بدون تحریک جنسی طول بکشد، نعوظ دائم( priapism) نامیده میشود .
به طور رایج تحریک سبب میشود که خون در آلت تناسلی جریان پیدا کند که این جریان خون، سبب ایجاد نعوظ میشود . پس از انزال( خارج شدن منی) – یا درصورتی که تحریک قطع شود – جریان خون قطع شده و نعوظ پس رفت میکند . امکان دارد گاهی خون فرستاده شده به آلت تناسلی برای ایجاد نعوظ به دام بیفتد و باعث ایجاد نعوظ دائم( priapism) شود که میتواند بسیار دردناک باشد و درصورتی که زود درمان نشود باعث ایجاد زخم در داخل آلت تناسلی شده و در بعضی موارد اختلال نعوظ دائم را در پی خواهد داشت.

نعوظ دائم( priapism) امکان دارد در هر مردی اتفاق بیافتد چه بسا در نوزادان، ولی در سنین 5، 10، 20 و 50 ساله شایع تر است. درمان این مشکل میتواند خیلی ساده باشد مانند استفاده از بسته های یخ یا بصورت تزریق دارو به آلت تناسلی و یا کشیدن خون از آلت تناسلی برای کاهش درد و تورم. ولی گاهی به عمل جراحی برای بازگردانیدن جریان خون مطلوب و انجام تخلیه کامل رگ ها از خون احتیاج است.


9- معمولاً چه داروهایی سبب کاهش جنسی در مردان و زنان میشود ؟
شناخته شده ترین داروها، داروهای ضدافسردگی مانند Prozac و یا ارام بخش هایی مانند والیوم هستند که هر دو میتوانند در تمایل زنان و مردان تأثیر گذار باشند. قرص های ضد بارداری و هم برخی از فرمولاسیون های HRT استفاده شده در درمان علائم یائسگی میتواند در زنان سبب کاهش تمایل بشوند.

داروهایی که سبب ایجاد ضعف جنسی در مردان میشوند عبارتند از:بعضی داروهای فشار خون، آنتی هیستامین های استفاده شده برای سرما خوردگی یا آلرژی، بعضی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی( NSAIDS) مانند ایبوپروفن، داروهای سوزش معده مانند Tagamet, Zantac, Pepcid برخی از داروهای پائین آورنده چربی و بعضی از داروهای مورد استفاده در درمان بیماریهای پارکینسون و سرطان.

10- آیا این درست است که روابط جنسی میتواند در برخی اشخاص سبب سردرد شود ؟
آری، درست است و در پزشکی بعنوان سردرد آمیزشی شناخته شده است. جالب است که بدانید تأثیر آن در مردان بیش تر از زنان است. در حالی که بطور کلی سردرد در زنان بیش تر از مردان است. هنوز علل دقیق این مشکل را هیچ شخصی نمی داند برخی میگویند امکان دارد مربوط به تغییر ناگهانی در جریان خون و متعاقب آن افت فشار خون در حین اوج لذت جنسی باشد و برخی دیگر آن را ناشی از رها شدن آدرنالین در بدن در طی دوره فعالیت جنسی میدانند .

این سردرد ها در برخی از اشخاص امکان دارد چند هفته طول بکشد و بعد بهبود یابد و در برخی دیگر بطور نامعلوم و یا صرفا در مواقعی که روابط جنسی داشته باشد رخ دهد. درصورتی که چه شما امکان دارد از سردردهای میگرنی ستم نبرید، خیال میشود که سردردهای آمیزشی مربوط به فعل و انفعالات شیمیایی باشد و شبیه سردردهای میگرنی درمان شوند.

برای هشدار :
خیال نکنید که هر سردردی که پس از سکس تجربه می کنید لزوماً سردرد آمیزشی است. کارشناسان معتقد هستند گاهی وقت ها ضایعات خوش خیم در مغز یا آنوریسم aneurysms( اختلال در رگ های خونی) هم میتوانند باعث سردرد بعد از عمل زناشویی شوند در اینگونه موارد به پزشک مراجعه کنید و از آن ها  مشاوره جنسی بگیرید.

 

منبع :

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
آموزش جنسی و زناشویی