محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18  سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

روش های افزایش حجم و کیفیت اسپرم مردان

عوامل متعددی در کاهش تولید اسپرم و در نتیجه کاهش حجم مایع منی دخیل هستند که می‌توان با جلوگیری از این رفتارها به داشتن اسپرمی نرمال دست یافت.

به گزارش سایت  طبتاج   با افزایش شیوع اختلالات بارداری و ناباروری در میان زوج های جوان تلاش برای پیدا کردن بهترین راه حل درمانی بیش از پیش ادامه دارد. تقریباً ۵۰ درصد ناباروری ها علت مردانه داشته و نیازمند درمان مرد هستند.

یکی از شایع ترین مشکلات در مردان تعداد کم اسپرم ها و البته ضعیف بودن اسپرم ها است. از میان هر ۲۵ مرد یک نفر اختلال کم بودن تعداد اسپرم ها را دارد. فاکتورهای سبک زندگی نظیر استرس، چاقی، و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر تعداد و فعالیت اسپرم ها تأثیرگذار باشد.

ساختار آب منی چیست؟

آب منی از ترکیب اسپرم، ترشحات غددی، پروستات و … تولید می شود. این مایع حاوی پروتئازها، آنزیم ها، مواد قندی، آب و … است که زمینه حرکت اسپرم ها را فراهم می کند. مایع منی سالم حاوی ۱۰۰ تا ۱۶۰ میلیون اسپرم است که نقش اساسی در بارداری ایفا می کند. هر چند هنوز تمامی فاکتورهای مؤثر در چگونگی افزایش مقدار مایع منی در هنگام ارگاسم مشخص نشده است اما بدون شک فاکتورهای ساده ای مانند غذا می تواند در حجم، غلظت و حتی کیفیت منی تأثیر داشته باشد.


بالا بردن زمان رابطه جنسی با افزایش منی

انسان از آغاز خلقت همواره در فکر داشتن یک رابطه جنسی فوق العاده بوده است. علاقه مردان به برقراری یک ارتباط عالی رابطه مستقیمی با افزایش میزان حجم آب منی داشته است. وقتی منی از آلت تناسلی خارج می شود موجب احساس شدیدی در مردان می گردد، هر چند این حس کردن این فرآیند برای زنان هم لذت بخش است. بنابراین داشتن حجم زیادی از منی در هر بار تخلیه از آلت می تواند هیجان رابطه را به صورت حیرت انگیزی افزایش دهد.

عوامل متعددی در کاهش تولید اسپرم و در نتیجه کاهش حجم مایع منی دخیل هستند که می توان با جلوگیری از این رفتارها به داشتن اسپرمی نرمال دست یافت.

راه های افزایش تعداد و تقویت اسپرم

تولید اسپرم جدید بیش از ۱۰ هفته زمان می برد؛ بنابراین، رسیدن به نتیجه ی مطلوب از راه اعمال تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی دست کم دو ماه زمان می طلبد. با رعایت این موارد می توان به طور ضمنی باعث افزایش منی گردید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن علاوه بر مضراتی که بر اعضای تنفسی می گذارد مقدار اسپرم تولیدی را نیز کاهش می دهد. اسپرم تولیدی در افرادی سیگاری ۲۰ درصد از افراد غیر سیگاری کمتر است.

لباس راحت بپوشید

دمای بیرونی بیضه ها نباید بیش از حد افزایش یابد. به همین دلیل به طور طبیعی این عضو تناسلی در بیرون از بدن قرار گرفته است. از پوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان بپرهیزید.

داشتن تحرک و فعالیت جسمانی

محققان پس از مطالعه روی بیش از هزار دانشجوی مرد دریافتند، افرادی که عضو باشگاه ورزشی هستند و دست کم ۱۵ ساعت در هفته ورزش می کنند ۷۳ درصد بیش از سایر مردان اسپرم تولید می کنند. البته لازم است بدانید که بیش از ۲۹۹ کیلومتر دوچرخه سواری کردن در هفته کیفیت اسپرم ها را کم می کند.

غذای مناسب مصرف کنید

مواد غذایی بدون تردید در افزایش منی نقش بسزایی دارند. از خوردن غذاهای پر چرب دوری کرده و برای افزایش حجم مایع از منابع غذایی با کربوهیدرات و پروتئین بالا به همراه سبزیجات استفاده کنید.

روی نه تنها در اسپرم سازی و تولید تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) نقش دارد بلکه در سلامتی بدن نیز دخیل است. نخود فرنگی، بنشن های پخته شده (لوبیاو…)، صدف خام، تخم کدو، کره بادام زمینی و آجیل شامل مقادیر زیادی روی هستند و به طور معجزه آسایی باروری را تقویت می کنند.

از مصرف مشروبات الکلی دوری کنید

مشروبات الکلی با توجه به تاثیری که بر تنظیمات کبد می گذارد باعث افزایش هورمون استروژن و در نتیجه کاهش میل جنسی می گردد. این کاهش میل جنسی نیز کاهش مایع منی را در پی خواهد داشت.

خود ارضایی نکنید

هر چقدر تعداد دفعات انزال شما بیشتر باشد (مانند حالت جلق زدن روزانه)، حجم و غلظت منی شما کمتر خواهد شد.

تمرین حرکات ورزشی کگل

این تمرینات اثری روی مقدار اسپرم ندارد، ولی به کمک آن می توانید قدرت پرتاب منی خود را بیشتر کنید و لذت بیشتری از انزال ببرید.

داشتن زندگی جنسی آرام و بدون استرس

استرس و ناآرامی در زندگی جنسی فرد اثرات منفی زیادی به بار می آورد و معمولاً باعث بر هم زدن سیستم تعادل بدن می گردد.

مصرف بی رویه ماری جوانا و دارو

ماری جوانا و بعضی داروها که موجب کاهش اسپرم می شوند را تا حد امکان مصرف نکنید.

نکته: گاهی اوقات، حتی استفاده از روان کننده های واژن نیز می تواند به اسپرم ها آسیب بزند، تعداد کلی شان را کاهش دهد و باعث ناباروری شود.

مواد غذایی موثر در افزایش اسپرم ها

فاکتورهای سبک زندگی نظیر استرس، چاقی و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر تعداد و فعالیت اسپرم ها تأثیرگذار باشد. اگر شما و همسرتان قصد داشتن فرزند را دارید، تغییرات تغذیه ای روش خوبی برای تضمین سلامت باروری است. در واقع تغییرات رژیم غذایی به تولید اسپرم های قوی کمک خواهد کرد.

سیر

سیر یکی از بهترین انتخاب های غذایی برای افزایش تولید اسپرم ها و تقویت اسپرم های تولیدی است. سیر که امروزه به عنوان یک ماده غذایی موثر در روابط جنسی شناخته شده، حاوی سلنیوم است؛ آنتی اکسیدانی که برای جنبندگی و تحرک اسپرم ها ضروری است و آلیسین، ترکیبی که از اسپرم ها محافظت کرده و چرخه ی هورمون های جنسی در اندام های جنسی مردان را تقویت می کند. برای شروع مصرف۱ تا ۲ حبه سیر در روز می تواند مناسب باشد.

جینسینگ

در خوردن شکلات، کاکائو، قهوه و نوشیدنی های کافئینی که بر خلق وخو تأثیر زیادی دارند اعتدال را رعایت کنید. حتی توصیه می کنیم مصرف این مواد را در دوره درمان کنار بگذارید. جینسینگ به عنوان داروی طبیعی افزایش غرایز جنسی شناخته شده است. این ماده غذایی سطوح تستسترون را افزایش می دهد، جریان خون به عروق اندام های تناسلی را افزایش داده و میل جنسی را افزایش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که این گیاه دارویی می تواند به عنوان یک راهکار درمانی در درمان اختلالات مردانه در مراقبت های جنسی نیز در نظر گرفته شود. اما برای رسیدن به این تأثیرات جینسینگ مصرف ۲ تا ۶ گرم ریشه جینسینگ خشک در روز توصیه می شود.

گردو

گردو که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ و آنتی اکسیدان ها است، تأثیر قابل توجهی در افزایش تحرک، جنبندگی و البته زیست پذیری و زنده ماندن اسپرم ها دارد. گردو حاوی سلنیوم بالا است و از طرفی جریان خون به اندام های جنسی را نیز افزایش می دهد.

علاوه بر قدرت گردو در کیفیت عملکرد و جنبندگی اسپرم ها، گردو با تأثیر بر چربی خون و کاهش سطح کلسترول عملکرد مغزی و قابلیت یادگیری را نیز افزایش می دهد. برای رسیدن به این تأثیرات مصرف روزانه ۸ عدد گردو در روز می تواند مناسب باشد.

شکلات تلخ

شاید این بهترین خبر برای طرفداران شکلات تلخ باشد. پس دوستداران شکلات تلخ بدانند و آگاه باشند که این شکلات سرشار است از انواع آنتی اکسیدان ها که با رادیکال های آزاد مقابله کرده و با دفاع از بدن در مقابل این رادیکال های مهاجم از بیماری های قلبی پیشگیری می کنند. از طرف دیگر از آنجایی که رادیکال های آزاد تأثیر مهمی در تخریب اسپرم ها و مجاری تقویت کننده اسپرم ها در بیضه دارند، مصرف شکلات تلخ می تواند کمک درمان موثری در درمان اختلالات باروری در مردان در نظر گرفته شود.

شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان هایی که همچنین در میزان بالا در توت سیاه، زغال اخته، قره قروط و انار وجود داشته و سلامت قلب را تامین می کند. البته این میوه ها سطوح بالای پلی فنل ها و فلاون ها را دارا می باشند. به همین خاطر است که مصرف روزانه یک تکه شکلات تلخ را برای تامین سلامت قلب و عروق و نیز سلامت اسپرم در مردان توصیه می کنیم.

گردو که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ و آنتی اکسیدان ها است، تأثیر قابل توجهی در افزایش تحرک، جنبندگی و البته زیست پذیری و زنده ماندن اسپرم ها دارد.

مارچوبه

این سبزی سبزرنگ و کوچک که خیلی از افراد به دلیل داشتن بوی بد، آن را منفور می دانند، امروزه به عنوان یک ماده غذایی جادویی در افزایش قدرت اسپرم ها شناخته شده است. مقادیر بالای ویتامین C در این ماده غذایی آن را به یک محافظ قوی برای جلوگیری از اکسیداسیون اسپرم ها و نیز محافظت از سلامت غشاء سلول های بیضه تبدیل کرده است. از طرف دیگر ویتامین C در بدن به دلیل کاهش سطح رادیکال های آزاد قادر خواهد بود قدرت تولید و جنبندگی اسپرم های تولیدی را نیز افزایش دهد.

آووکادو

تابستان بهترین زمان برای تهیه مقداری آووکادو و خشک کردن و نگه داشتن آن برای فصل های بعد است. از آنجایی که آووکادو سرشار از ویتامین E، ویتامین B6، و فولیک اسید است، افزایش تحرک و جنبندگی اسپرم با مصرف آووکادو، آن را به ماده غذایی مناسب برای افزایش باروری تبدیل کرده است.

موز

ممکن است شما هم اخباری در خصوص تأثیر مصرف این میوه در افزایش باروری مردان شنیده باشید، اما در اینجا می خواهیم اطلاعات جدید و البته جالبی در خصوص تأثیر مصرف موز بر افزایش تعداد اسپرم ها در اختیار شما قرار دهیم. موز سرشار از آنزیمی به نام «بروملین» است. آنزیمی که نقش مهمی در تنظیم هورمون های مردانه دارد. موز همچنین میوه ای سرشار از ویتامین B1، ویتامین A، و ویتامین C است که با افزایش استقامت و پایداری اسپرم ها قدرت باروری را در مردان افزایش می دهد.

گوشت قرمز

گوشت قرمز عاری از چربی، با ارائه مقادیر بالایی از زینک و پروتئین به بدن، ماده غذایی مناسبی برای افزایش قدرت باروری در نظر گرفته می شود. همان طور که قبل تر هم گفتیم زینک ماده معدنی بسیار مهم در پیشگیری از اکسیداسیون و تامین سلامت اسپرم ها و همچنین پیشگیری از تبدیل هورمون تستسترون به استروژن و ایجاد اختلالات هورمونی مردانه دارد.

انار

این میوه بهترین بهترین ها در مواد غذایی تامین کننده سلامت اسپرم است. طب سنتی اعتقاد دارد انار می تواند تمام بیماری ها، از یک سرماخوردگی ساده گرفته تا اختلالات شمار اسپرم ها را درمان کند. به دلیل محتوای بالای آنتی اکسیدان ها در انار، مصرف انار و آب انار قادر خواهد بود سطح ماده شیمیایی به نام مالون دی آلدهید را در خون کاهش دهد. این ماده شیمیایی اسپرم ها را تخریب می کند. همین ویژگی های انار است که آن را به یک ماده غذایی موثر در حفظ سلامت تولید مثل مردان تبدیل کرده است.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
مطالب مرتبط
پیشنهاد ما