محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18  سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

آشنایی با انواع ترشحات واژن خانم ها

در واقع میزان مشخصی برای ترشحات واژنی وجود ندارد و مقدراش در هر زن متفاوت است. میزان طبیعی مایعات خارج شده از واژن در طول سیکل ماهانه و در هر زن متفاوت است همان‌طور که سیکل پریود هر زن با دیگری متفاوت است.

به گزارش سایت  طبتاج   ترشحات واژن نتیجه تراوشات تولید شده توسط غده های کوچکی است که در پوشش واژن و دهانه رحم قرار دارند. در اکثر موارد این ترشحات نگرانی خاصی در پی ندارند. مقدار ترشحات نیز متفاوت است ولی ممکن است در حین بارداری، دوره تخمک گذاری و زمانی که از نظر جنسی فعال هستید، ترشحات بیشتری را تجربه کنید.

انسان ها نیز مانند سایر پستانداران با ترشحات واژنی روبه رو هستند، حتی اگر این ترشحات از واژن بیرون نیایند و لباس زیرتان را مرطوب نکنند؛ واژن همچنان باید مرطوب بماند. رطوبت واژن توسط مایعات ترشح شده از دیواره این عضو تأمین می شود که به آن ترازهش یا ترانسودا گفته می شود. میزان ترشح ترازهش هنگام تحریک جنسی بسیار افزایش یافته و باعث می شود واژن در حین آمیزش مرطوب شود.

علاوه بر این مایعی مخاطی حاوی تخم نیز وجود دارد که در زمان تخمک گذاری از طریق کانال رحم ترشح می شود. میزان این ترشحات می تواند بسیار زیاد باشد زیرا همین ترشحات است که به اسپرم کمک می کند به تخمک برسد.

نوعی دیگر از ترشحات نیز وجود دارد که در اثر هورمون پروژسترون ایجاد می شود. هنگامی که واژن سلول های سطح دیواره های خود را از دست می دهد ترشحاتی شیری رنگ از واژن خارج شده که بعد از خشک شدن روی لباس زیرتان، پوسته پوسته می شود. در گذشته به این ترشحات «پریود سفید» می گفتند معادلی مخالف با پریود قرمز یا همان قاعدگی. بنابراین زنان در طول زندگی شان روزهای بدون ترشح زیادی را تجربه نمی کنند.

چه میزان ترشح طبیعی است؟

در واقع میزان مشخصی برای ترشحات واژنی وجود ندارد و مقدراش در هر زن متفاوت است. میزان طبیعی مایعات خارج شده از واژن در طول سیکل ماهانه و در هر زن متفاوت است همان طور که سیکل پریود هر زن با دیگری متفاوت است.

ترشحات بد بو، خارش، درد و سوزش واژن و همینطور ترشحات خونی خارج از دوره قاعدگی نگران کننده هستند.

چه زمانی باید نگران ترشحات واژنی بود؟

گاهی ترشحات واژنی نشانه عفونت هایی مانند برفک، واژینوز باکتریایی یا عفونت های مقاربتی هستند بنابراین به رنگ و بوی ترشحات توجه کنید.
رنگ ترشحات واژنی سالم شفاف یا شیری رنگ است، اگر رنگ، بو و غلظت این ترشحات با همیشه متفاوت است و به ویژه اگر خارش یا سوزش واژن دارید ممکن است عفونت داشته باشید بنابراین باید در اولین فرصت به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
مطالب مرتبط
پیشنهاد ما