محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18  سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

دلایل گریه کردن خانم ها در سکس و رابطه جنسی

آیا شدیدترین ارگاسم در طول زندگی خود را تجربه کردید؟ آیا اولین تجربه چندین بار ارگاسم را داشته اید؟ لذت جنسی شدید به طور حتم می تواند شما را غرق در احساسات کند، پس اینکه بعد از رابطه جنسی گریه کنید اصلا تعجب آور نیست. شاید اگر گریه نکنید باید از عدم واکنش بدن خود، حتی تعجب کنید.

به گزارش سایت  طبتاج  ، گریه کردن در دو حالت رخ می دهد یا خیلی خوشالحید و یا خای غمگین. در مورد گریه بعد از رابطه جنسی نیز این دو حالت کلی بر قرار است، می تواند ناشی از شادی باشد و یا غمی پنهان.

خوشبختی، موقعیت، واکنش فیزیکی، واکنش بیولوژیکی، درد، اضطراب، احساس خجالت یا گناه، سردرگمی، افسردگی، حادثه ای در گذشته، همگی دلایلی برای گریه کردن هستند. اگر بعد از رابطه جنسی گریه می کنید یا اگر شریک جنسی تان گریه می کند از این موضوع عبور کنید.

اگر تا به حال پیش آمده که بعد از رابطه جنسی یا رسیدن به اوج لذت جنسی گریه کرده اید، باید بدانید که این موضوع کاملا طبیعی است و تنها نیستید.

این گریه ممکن است اشک های رضایت، تسکین دهنده و یا کمی غم باشد. همچنین گریه در طی سکس یا بعد از آن نیز می تواند یک واکنش کاملا فیزیکی باشد.

بررسی علمی گریه بعد از رابطه جنسی

از نظر علمی و از نظر بالینی اندوه و گریه پس از رابطه جنسی یا ارضا شدن، به عنوان افسردگی و غمگینی پس از رابطه جنسی (PCD) یا گاهی (PCT) شناخته می شود. حتی اگر رابطه جنسی کاملا رضایت بخش باشد، علائم افسردگی پس از رابطه جنسی ممکن است شامل گریه و ناراحتی (ناراحتی پس از برقراری رابطه جنسی توافق شده) باشد.

افسردگی و غمگینی پس از رابطه جنسی صرفا نیازمند ارگاسم نیست. صرف نظر از جنسیت و گرایش جنسی این احساس ممکن برای هر کسی اتفاق بیفتد. تحقیقات در این زمینه بسیار اندک هستند بنابراین تخمین اینکه چند نفر این حالت را تجربه کرده اند سخت است. در تحقیقی در سال 2015، محققان 230 زنی که با جنس مخالف رابطه جنسی داشتند را مورد بررسی قرار دادند و دریافت گریه بعد از رابطه جنسی بین افراد شایع است.

محققان با استفاده از پرسشنامه های بی نام در تحقیقی در سال 2018، دریافتند که 1.208 فرد، یعنی 41 درصد تجربه افسردگی و غمگینی پس از رابطه جنسی را داشته اند. 4 درصد از این تعداد اعلام کرده بودند که این اتفاق معمولا رخ می دهد.


اگر به دنبال دانستن دلیل اینکه چرا یک فرد بعد از سکس گریه می کند هستید و اگر می خواهید بدانید اگر این اتفاق برای خود یا شریک جنسی تان رخ داد باید چه کار کنید به ادامه مقاله توجه کنید.

دلایل گریه کردن بعد از رابطه جنسی

1. شادی

طیف وسیعی از احساسات می توانند گریه آور باشند و این گریه همیشه هم اتفاق بدی نیست.

احتمالا تا به حال شاهد "اشک شوق" در مراسم عروسی بوده اید یا شاید حتی خودتان تجربه اش کرده باشید یا در هنگام تولد یک نوزاد شاهد اشک شوق پدر و مادر نوزاد بوده اید. همین حالت ممکن است در طی فرایند رابطه جنسی یا بد از آن رخ دهد. شاید بیش از حد عاشق هستید و یا بیش از حد از این رابطه جنسی لذت برده اید.

اگر تا به حال رابطه جنسی نداشته اید یا مدت طولانی از آخرین رابطه تان می گذرد این احساسات می توانند تشدید شوند.

2. بیش از حد در فضا غرق می شوید

آیا تا به حال زمان از دستتان در رفته است؟ آیا در طی رابطه جنسی نقش بازی کرده اید یا رویا پردازی کرده اید؟ این موقعیت ها می توانند باعث تشدید تنش ها و ایجاد یک هیولای غول آسای احساسی شوند. ممکن است قبل از برگشت به فضای عادی به سرعت از وضعیت پیش بینی شده تان به فضای ترس و خلسه بپرید. اشک ها ممکن است به معنای درهم شکستن به واسطه هیجانات ناشی از رابطه جنسی باشد.

اگر این واکنش یعنی گریه کردن آزارتان می دهد، بهتر است آهنگ آرامش بخشی در هنگام سکس رابطه جنسی پخش کنید تا ببینید آیا تاثیری دارد یا نه.

3. واکنش های بدنی تان بر شما غلبه می کند

آیا شدیدترین ارگاسم در طول زندگی خود را تجربه کردید؟ آیا اولین تجربه چندین بار ارگاسم را داشته اید؟ لذت جنسی شدید به طور حتم می تواند شما را غرق در احساسات کند، پس اینکه بعد از رابطه جنسی گریه کنید اصلا تعجب آور نیست. شاید اگر گریه نکنید باید از عدم واکنش بدن خود، حتی تعجب کنید.

4. واکنش های بیولوژیکی دلیلی برای گریه بعد از رابطه جنسی

برخی آمارها نشان می دهد که بین 32 تا 46 درصد از زنان گریه بعد از رابطه جنسی را تجربه می کنند. اما تحقیقات زیادی برای یافتن دلیل این موضوع تا به حال صورت نگرفته است.

گریه ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در طول رابطه جنسی اتفاق بیفتد، که می تواند منجر به تشدید احساسات شود. گریه ممکن است مکانیزمی برای کاهش تنش و تحریک شدید فیزیکی باشد. اگر مدت زیادی است که رابطه جنسی نداشته اید و به یکباره این موضوع را کنار می گذارید و وارد روابط جنسی پرحرارتی می شوید، مطمئنا می تواند باعث گریه شود.

5. گریه بعد از رابطه جنسی به دلیل درد

دلایل زیادی برای تجربه درد در حین رابطه جنسی وجود دارد.

مقاربت دردناک دیسپارونیا نامیده می شود که شامل درد در حین رابطه یا بعد از آن است، به دلیل:

عدم استفاده از روان کننده ها

تروما یا تحریک تناسلی

عفونت دستگاه ادراری یا تناسلی

اگزما یا دیگر بیماری های پوستی در نزدیکی دستگاه تناسلی

اسپاسم عضلانی واژن، که واژینیسم نامیده می شود

ناهنجاری های مادرزادی

دردهای فیزیکی مربوط به سکس قابل درمان هستند، بنابراین به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر معاشقه های جنسی باعث درد می شود یا از لذت بردن شما جلوگیری می کند، با شریک جنسی خود درباره نحوه معاشقه ای بدون دردهای فیزیکی صحبت کنید. روشی را پیدا کنید که برای هردو طرف رابطه موثر و کارآمد باشد.

6. اضطراب دلیلی برای گریه کردن بعد از رابطه جنسی

گریه واکنشی طبیعی نسبت به استرس، ترس و اضطراب است. زمانی که کاملا دچار نگرانی هستید، کنار گذاشتن نگرانی برای داشتن رابطه جنسی بسیار سخت است.

بدن تان وارد روابط احساسی می شود، در حالی که فکرتان جای دیگری است. ممکن در این زمان است گریه بعد از سکس به سراغتان بیاید. این نگرانی حتی ممکن است نگرانی از عملکرتان در رابطه جنسی باشد. بعد از سکس، ممکن است درباره اینکه توانسته اید شریک جنسی خود را راضی کنید و یا اینکه آیا با انتظاراتش همسان هستید نگرانی به سراغتان بیاید. هرگونه نگرانی می تواند سد اشک را بشکند.

7. احساس خجالت یا گناه

دلایل بسیاری برای اینکه بعد از رابطه جنسی احساس گناه یا خجالت داشته باشید وجود دارد که ممکن است باعث گریه تان شود. ممکن است در شرایطی خاص، برخی افراد به شما بگویند که سکس ذاتا مقوله بدی است. نباید این نظریه ها را همیشه در ذهن خود داشته باشید و در شرایط نامناسب به خود یادآوری کنید. ممکن است با دیدن رابطه جنسی به عنوان مقوله ای حیوانی یا موضوعی خشن، احساس خوشایندی نداشته باشید. ممکن است مشکل تصاویر بدنی داشته باشید و یا از لخت دیده شدن بترسید. احساس خجالت یا گناه می تواند از اثرات باقیمانده از دیگر مسائل مربوط به رابطه هایی که به اتاق خواب منتهی می شوند نشات بگیرد.

8. گریه بعد از سکس به دلیل سردرگمی

سردرگمی بعد از رابطه جنسی اصلا غیرمعمول نیست و می تواند به خاطر رابطه جنسی باشد. تا به حال موردی داشتید که چیزی را اشتباه متوجه شوید؟ مثلا فکر کنید چیزی در مسیری در حرکت است در صورتی که جهت حرکت جسم را برعکس متوجه شده باشید؟ به کسی بگویید چیزی را دوست ندارید اما آن ها همان کار را انجام بدهند؟ فکر کنید که کاری برای خوشحالی کسی می کنید اما آن کار باعث نارضایتی یا ناراحتی شخص شده باشد؟

مسائل حل نشده و سردرگمی های عاطفی در یک رابطه می تواند رابطه جنسی شما را نیز مورد حمله قرار دهد. ممکن است نظرات مختلفی درباره اینکه یک رابطه کجا متوقف می شود یا اینکه طرف مقابل چه احساسی نسبت به شما دارد، داشته باشید. سکس همیشه عالی از آب در نمی آید. گاهی یک یا هر دو طرف رابطه دچار گیجی و ناامیدی می شوند.

9. گریه بعد از سکس به دلیل افسردگی

اگر فکر می کنید به طور مداوم گریه می کنید، دلیلش می تواند یکی از علائم افسردگی یا دیگر مشکلات روانی باشد که باید به آن توجه کرد.

دیگر علائم افسردگی عبارتند از:

ناراحتی

ناامیدی، تحریک پذیری یا خشم

اضطراب

مشکل خواب، بی حوصلگی، یا خستگی

از دست دادن تمرکز یا حافظه

تغییرات اشتهایی

تیر کشیدن و درد ناخوشایند

از دست دادن علاقه به فعالیت های عادی، از جمله سکس

میزان افسردگی و غمگینی پس از رابطه جنسی برای کسانی که افسردگی پس از زایمان دارند، بیشتر است که ممکن است به علت نوسان سریع در سطح هورمون ها باشد.

10. رها کردن حوادث گذشته و یا سوء استفاده های جنسی

اگر یک بازماندۀ تجاوز جنسی هستید، حرکات یا موقعیت های خاصی ممکن است باعث خاطرات دردناک شود که می تواند به شما آسیب برساند، در نتیجه گریه و اشک ریختن واکنشی قابل درک است. اگر این مشکل تکرار شود، بهتر است مدتی از برقراری رابطه جنسی فاصله بگیرید. ملاقات با یک درمانگر که بتواند در مهارت مقابله با این موضوع به شما کمک کند را در برنامه خود قرار دهید.

در مواجه با گریه بعد از رابطه جنسی باید چه کار کرد؟

برای درد و یا ناراحتی های فیزیکی قبل، در طول و یا بعد از رابطه جنسی، به دکتر مراجعه کنید. بسیاری از این نوع دردها قابل درمان هستند.

در غیر این صورت، در مورد دلایل گریه فکر کنید و چند سوال برای خودتان مطرح کنید:

آیا فقط چند قطره اشک بود یا واقعا گریه کردم؟

آیا این حس فیزیکی بود یا احساسی؟

وقتی شروع شد به چه چیزی فکر میکردم؟ افکارم خوشایند بودند یا مزاحم.

آیا یک اتفاق یا رابطه ای سوءاستفاده ای داشتم؟

گریه تنش ها را کم کرد یا آن را تشدید کرد؟

اگر پاسخ هایتان به عشق یا لذت کامل جنسی منتهی شد، پس نیازی به نگرانی نیست. چند قطره اشک و یا حتی هق هق بعد از سکس همیشه تعجب برانگیز نیست.

اگر پاسخ هایتان به مسائل عاطفی یا روابط منتهی به اتاق خواب نزدیک تر بود، چند چیز وجود دارد که باید به کار ببندید:

به خود زمان بدهید. روز بعد زمانی که کمی برای خود وقت گذاشتید و به راحتی میتوانید احساسات خود را کشف کنید این سوالات را دوباره مرور کنید.

با شریک جنسی خود صحبت کنید. کار بر روی مشکلات مربوط به رابطه میتواند فضا را شفاف و به زندگی جنسی تان کمک کند.

درباره سکس صحبت کنید. درباره ی تمایلات جنسی و چیزهایی که دوست ندارید بحث کنید. مراقب باشید انتقاد نکنید، بلکه از به اشتراک گذاری احساسات و ایده ها با هدف غنی سازی تجربیات جنسی خود استقبال کنید. ممکن است این کار عجیب به نظر برسد اما ارزش انجام دادن را دارد.

اگر این روند باعث آسیب دردناک یا احساسات حل نشده شود، گریه را نادیده نگیرید.

اگر شریک جنسی تان گریه کرد چه کاری باید انجام دهید؟

دیدن اینکه شریک جنسی تان پس از سکس گریه میکند ناراحت کننده است، بنابراین؛

از او بپرسید که چه اتفاقی افتاده است اما سعی کنید تحقیرآمیز یا توهین آمیز نباشد.

پیشنهاد بدهید که او را در آغوش بگیرید، اما اگر به فضا نیاز دارد به خواسته هایش احترام بگذارید.

پس از اینکه اوضاع از تب و تاب افتاد موضوع را مطرح کنید. با احترام گوش کنید. اگر همچنان نمی خواهند درباره ی آن بحث کنند اصرار نکنید.

سکس را به آن ها تحمیل نکنید.

بپرسید که چگونه می توانید کمک کنید.

به طور کلی کنارشان بمانید.

نکته پایانی

گریه پس از رابطه جنسی غیر معمول نیست و در حالی که معمولا هیچ علتی برای زنگ خطر نیست، اما می تواند نشانه ای از مسائل عمیق تر باشد که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر این اتفاق به طور مکرر رخ دهد، بهتر است با یک پزشک درباره تجربیات خود صحبت کنید. پزشک می تواند به شما در پیدا کردن علت گریه هایتان کمک کند و به طور بالقوه بر روی نگرانی های مهم تان کار کند.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
مطالب مرتبط
پیشنهاد ما