محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18  سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

اندازه بیضه سالم چقدر است؟

ارزیابی حجم بیضه در سال‌های اخیر به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. در مردان بالغ، حجم بیضه در مقایسه با فعالیت اسپرماتوژنیک اندازه گیری می‌شود، در حالی که اندازه‌گیری حجم بیضه عمدتا از شروع بلوغ است.

به گزارش سایت طبتاج بیضه ها از جمله حساس ترین ناحیه بدن مردانه بوده و اندازه بیضه نقش مستقیمی در باروری دارند. بیضه ها مسئول ایجاد اسپرم و هورمون تستسترون و هم باروری هستند، به همین دلیل اندازه بیضه و کارکرد صحیح آن ها برای مردان بسیار مهم است.

بیضه ها نقش عمده ای در بروز ویژگی های مردانه در نوزادان پسر دارد. لازم است از همان بدو تولد بررسی بیضه های نوزاد صورت گیرد. در برخی موارد، ممکن است بیضه نوزاد پسر دچار تغییر شکل شده یا جای اصلی خود نباشد، به همین دلیل می تواند ایجاد مشکل کند. در این گونه موارد، بیضه ها در اصطلاح نزول نکرده و همین اهمیت بررسی حجم و اندازه بیضه ها را نشان می دهد.

ارزیابی حجم بیضه در سال های اخیر به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. در مردان بالغ، حجم بیضه در مقایسه با فعالیت اسپرماتوژنیک اندازه گیری می شود، در حالی که اندازه گیری حجم بیضه عمدتا از شروع بلوغ است.

به غیر از داده های تبدیل شده از اندازه گیری پهای ارکیدومتر، هیچ ارجاعی برای اندازه گیری های سونوگرافی حجمی بیضه در کودکان موجود نیست. بنابراین هدف از این مطالعه به دست آوردن داده های هورمونی اندازه گیری حجم بیضه در پسران ۰ تا ۶ ساله است.


اندازه بیضه نوزاد

بهتر است از همان لحظه تولد نوزاد پسر، بیضه نوزاد به وسیله متخصص اطفال بررسی شود. پزشک متخصص به ارزیابی بیضه ها پرداخته و شکل طبیعی و محل قرارگیری داخل کیسه را بررسی می کند.

در صورت وجود هر گونه اشکال در شکل ظاهری، اندازه و یا عدم نزول، والدین را از خطر ناباروی و عقیم بودن مطلع کرده و روش درمانی را ارائه می دهد. بهتر است درمان خیلی سریع صورت گیرد زیرا عدم درمان به موقع تا زیر یک سالگی حتی ممکن است باعث عقیم شدن کودک شود.

پیش از تولد هم سونوگرافی یک روش معتبر برای اندازه گیری بیضه های کوچک قبل از بلوغ است زیرا قادر به تشخیص تغییرات جزئی در حجم آن و در رابطه با تغییرات فیزیولوژیک در سال اول زندگی است.

به طور کلی و تقریبی اندازه بیضه نوزاد به صورت زیر است: قطر بیضه ها : ۴/۰ به اضافه و یا منهای ۱.۴ سانت است.

اندازه بیضه کودکان

اندازه بیضه کودکان در سنین مختلف به صورت تقریبی به صورت زیر است:

در کودکان دو تا ۴ سال: قطر بیضه: ۰.۴ به علاوه و یا منهای ۱/۲

در کودکان ۴ تا ۶ ساله: قطربیضه: ۰.۶ به علاوه و منهای ۱.۵ سانت

در کودکان ۶ تا ۸ سال: قطر بیضه: ۰.۳ به علاوه و منهای ۱.۸ سانت

در کودکان ۸ تا ۱۰ سال: قطر بیضه: ۰.۵ به اضافه و منهای ۲ سانت

اندازه بیضه نوجوانان

مطالعه ای مقطعی بر روی ۱۰۰۰ کودک مدرسه ای بین سنین ۸ تا ۱۶ سال انجام شد تا حجم طبیعی بیضه را تعیین کند. در طی ۸ سال حجم بیضه به طور متوسط ​​۱.۴ میلی لیتر بود. این افزایش با میزان ۰.۵ میلی لیتر در سال همراه بوده تا زمانی که در سن ۱۱ سالگی به ۲.۹ میلی لیتر رسید.

رشد بیضه (افزایش ۱.۶ میلی لیتر) بین ۱۱ تا ۱۲ سال ثبت شد. این رشد شتاب دهنده با سرعت حدود ۲.۵ میلی لیتر به ۴.۰ میلی لیتر در سال ادامه می یابد، به طوری که حجم بیضه در ۱۶ سالگی، به طور متوسط ​​۱۶.۶ میلی لیتر می شود.اندازه تقریبی بیضه نوجوانان به صورت زیر است:

– در نوجوان۱۴ تا ۱۶ سال: قطر بیضه: ۱ به علاوه و منهای ۴.۱ سانت

– در نوجوانان ۱۶ تا ۱۸سال: قطر بیضه: ۰.۵ به علاوه و یا منهای ۵ سانت

– در نوجوانان ۱۸ تا ۲۰ سال: قطر بیضه: ۰.۳ به علاوه و یا منهای ۵ سانت

اندازه طبیعی بیضه بعد از ازدواج

اندازه بیضه ها ارتباط کاملا مستقیمی با ظاهر اندام نداشته و همچنین اندازه آن قبل و بعد از ازدواج تفاوت زیادی نخواهد داشت. علاوه بر این ممکن است برخی افراد با اندام کوچک، بیضه هایی بزرگ داشته باشند و یا بر عکس.

بنابراین این موضوع می تواند متغیر باشد. اندازه بیضه ها همچنین ارتباط مستقیمی با افزایش سن ندارد و نمی توان توقع داشت که به عنوان مثال هر ساله چند میلیمتر به اندازه آن اضافه شود.

علت بزرگ بودن بیضه راست

بزرگ تر بودن بیضه راست یک شکل فیزیولوژی طبیعی بوده و هیچ مشکلی برای مرد ایجاد نمی کند. بنابراین بزرگ تر بودن بیضه راست به معنای وجود مشکل در بیضه ها نیست.

علت اینکه بیضه چپ معمولا از بیضه راست کوچکتر است به دلیل نزول دیرتر آن به سمت پایین در همان دوران جنینی است. به همین دلیل در صورت طبیعی بودن کارکرد بیضه ها، هیچ گونه شک به بیماری وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است در برخی موارد تورم و جمع شدن مایع میان بافتی در بیضه راست ممکن است نشانه ای از بیماری بوده و توصیه می شود که به پزشک اورولوژی مراجعه شود.

علت اهمیت بیضه چپ

گردش خون از بیضه راست به سمت ورید تحتانی است اما خون از بیضه چپ به سمت کلیه و پس از آن به سیستم گردش خون می رود. در صورتی که بر اثر ضربه یا حادثه ای دیگر، به بیضه چپ آسیب وارد شود، علاوه بر آسیب بیضه، احتمال آسیب رسانی به کلیه هم وجود دارد.

تفاوت عملکرد بیضه چپ و راست

یکی از تفاوت های عمده عملکرد بیضه چپ و راست این است که بیضه راست معمولا مسئول ایجاد تغییرات ظاهری و مردانه است و بیضه راست نقش مستقیمی در باروری و تولید مثل دارد.

چرا اندازه بیضه مردان با هم متفاوت است؟

بیضه ها بخش مهمی از آناتومی مردانه به شمار می روند. در صورت ضربه خوردن به بیضه ها، ممکن است درد زیادی ایجاد شده و یا آسیب ببینند. نقش بیضه ها برای سلامت جنسی، باروری و تغییرات ظاهری مردانه، بسیار مهم است. اندازه بیضه ها و شکل قرار گیری آن در بدو تولد بسیار مهم بوده و باید بررسی شود.

البته این موضوع کاملا طبیعی است که اندازه بیضه ها با هم متفاوت بوده و یکی پایینتر و یکی بالاتر باشد و یا یکی از دیگری بزرگتر باشد. در اکثر مردان، بیضه راست کمی بزرگتر است و بیضه سمت چپ هم پایینتر است.

مراجعه به پزشک

در صورت بروز درد و یا شکل غیر طبیعی بیضه ها به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک اطلاعاتی در مورد نحوه شناسایی بیضه های سالم، نحوه مراقبت و کارهای لازم هنگام درد و علائم غیر طبیعی در اختیار شما قرار می دهد.

مهم نیست که کدام بیضه بزرگتر باشد، مهم این است که شما در هنگام نشستن، ایستادن یا حرکت در اطراف، نباید احساس درد کنید. همچنین حتی در صورت بزرگتر بودن یکی از آنها، در بیضه نباید قرمزی یا تورم داشته باشید. بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکل یا توده در بیضهبلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

محسن باقری خطیبانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
مطالب مرتبط
پیشنهاد ما